22 Οκτωβρίου 2022

Μπαπέ και Μέσι οδήγησαν την Παρί στο +6

όλις 24 λεπτά κράτησε η "αντίσταση" της -εκ των ουραγών- Αζαξιό, απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν. Μόλις οι Παριζιάνοι βρήκαν το πρώτο γκολ με τον Κιλιάν Μπαπέ από την ασίστ του Λιονέλ Μέσι έφτασαν σε άνετη νίκη με 3-0 στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής της Ligue1, που τους έφερε πλέον στο +6 από τη δεύτερη Λοριάν, η οποία δοκιμάζεται την Κυριακή (23/10) στην έδρα της Τρουά.

Η Αζαξιό παρέμεινε σε παθητικό ρόλο και στο δεύτερο ημίχρονο με την Παρί να φτάνει στο 2-0 στο 78'. Αυτή τη φορά οι ρόλοι... άλλαξαν με τον Μπαπέ να είναι εκείνος που "σέρβιρε" προς τον Μέσι την μπάλα για να διπλασιάσει τα τέρματα των περσινών πρωταθλητών Γαλλίας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (82'), το "έργο" επαναλήφθηκε πάλι απ' την ανάποδη, με τον Αργεντινό να βγάζει τη δεύτερη ασίστ στο παιχνίδι προς τον Μπαπέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0, φτάνοντας τα 10 γκολ σε 11 αγώνες στο πρωτάθλημα και συνολικά τα 19 τέρματα σε 18 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις την εφετινή σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής της Ligue 1 και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Αζαξιό-Παρί Σεν Ζερμέν             0-3