22 Οκτωβρίου 2022

Το τρία στα τρία επί ισπανικού εδάφους έκανε ο Ολυμπιακός νικώντας με 97-92, την Μπασκόνια

Το τρία στα τρία επί ισπανικού εδάφους και το τέσσερα στα τέσσερα από το εναρκτήριο τζάμπολ της Euroleague φέτος έκανε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια, νικώντας με 97-92, την Μπασκόνια. Μετά το νικηφόρο πέρασμα από Βαρκελώνη και Μαδρίτη, η ομάδα του Πειραιά πέρασε και από την «καυτή»  Fernando Buesa Arena, υποχρεώνοντας τους Βάσκους, στην πρώτη ήττα τους, χάρη στη μεγάλη βραδιά των Σάσα Βεζένκοφ (26π. με 4/9 τρίποντα και 7ρ.) και Κώστα Σλούκα (20π. και 6 ασίστ).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν πάλι η ψυχή του Ολυμπιακού, με... σκυλίσια άμυνα και 11 πόντους, ενώ ο Μουσταφά Φαλ κατέβασε 10 ριμπάουντ και έκανε 2 μεγαλοπρεπή κοψίματα, σημειώνοντας και 6 πόντους. Διψήφιος ήταν και ο Σακίελ ΜακΚίσικ (12π.), ενώ 8 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του ουσιαστικού Τόμας Ουόκαπ.

Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με +16 στο τέλος της 1ης περιόδου (16-32), αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 31-10 στη 2η περίοδο και βρέθηκε στο -5 (47-42), ενώ ήταν στο -9 (74-65) στο 30ό λεπτό παρά τα τέσσερα εύστοχα τρίποντα του Βεζένκοφ στην 3η περίοδο. Για να μπει με σερί 14-0 στην 4η περίοδο, με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα και να φύγει νικητής από τη Βιτόρια. Με δύο στις δύο νίκες στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague.

Πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια αναδείχτηκε ο Μάικ Κότσαρ με 16 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Τάντας Σεντεκέρσκις, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Χόμζ και Μαρίνκοβιτς. Ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 11 πόντους και 9 ο Ντάριους Τόμπσον.

Ο Ολυμπιακός, όπως και κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, δεν είχε τον αρχηγό του, Κώστα Παπανικολάου. Χωρίς τον Στίβεν Ίνοκ παρατάχθηκε η Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

Τους Ουόκαπ, Κέιναν, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, την ώρα που η Μπασκόνια είχε στην αρχική πεντάδα τους Μαρίνκοβιτς, Τόμπσον, Γκιεντράιτις, Χομς και Κότσαρ. Με τον Σάσα Βεζένκοφ «καυτό» μετά το τζάμπολ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με +14 πόντους (4-16), αφού ο φόργουορντ των Πειραιωτών είχε πετύχει τους μισούς πόντους (8). Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα είχε... δέσει χειροπόδαρα αυτούς του Ζοάν Πεναρόγια, που είδαν τον Ολυμπιακό να απομακρύνεται και με +15 (6-21). Ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν βασικός παράγοντας στην επιθετική λειτουργία και θύμιζε τον... περυσινό καλό εαυτό του. Κοστέλο και Χάουαρντ βγήκαν μπροστά στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αυξήσουν σε 16 τους πόντους των Βάσκων, με το double score, 16-32, υπέρ του Ολυμπιακού να μην είναι ενθαρρυντικό για τους γηπεδούχους.

Mε σερί 6-0 άρχισαν οι Βάσκοι την 3η περίοδο, από Σάντερς, Σεντεκέρσκις και Κοστέλο, για το 22-32. Τα εύστοχα τρίποντα των Άλεκ Πίτερς και Γιαννούλη Λαρεντζάκη διατηρούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση (28-40). Όμως, τα πρώτα δείγματα ανάκαμψης των Βάσκων αποδείχτηκαν σοβαρός λόγος ανησυχίας για τους «ερυθρόλευκους». Έκτοτε, η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 19-2 (!) και 31-10 συνολικά στη 2η περίοδο, για το 47-42 υπέρ της στο ημίχρονο. Οι Ισπανοί είχαν ισορροπήσει σε όλους τους τομείς, με τον Τάντας Σεντεκέρσκις να μετρά 12 πόντους, τον Μάικ Κότσαρ 9, ενώ από 6 είχαν πετύχει η Κοστέλο και Τόμπσον. Ο Ολυμπιακός είχε πάθει επιθετικό «μπλακ άουτ» στο δεύτερο μισό της β΄ περιόδου με τον ΜακΚίσικ να είναι πρώτος σκόρερ με τους 10 πόντους από την 1η περίοδο και τον Βεζένκοφ ν’ ακολουθεί με τους 8 που είχε ήδη κι αυτός από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η επιθετική λειτουργία της Μπασκόνια παρέμεινε σε έξαρση και στην 3η περίοδο, με τον Ολυμπιακό ν’ αδυνατεί να σταματήσει τους παίκτες του Πεναρόγια. Μάλιστα με το... καλημέρα, ο Ρόκας Γκιεντράιτις βρήκε στόχο έξω από τα 6.75 για το +8 των γηπεδούχων (50-42). Το ευχάριστο για τον Ολυμπιακό ήταν πως ο Σάσα Βεζένκοφ το... πήρε προσωπικά και έδινε απαντήσεις, κυρίως έξω από τα 6.75 στους αντιπάλους (56-52 και 59-55 με δύο διαδοχικά δικά του τρίποντα). Η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Μπαρτζώκας για διαμαρτυρία και το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ αμέσως μετά έδωσαν την ευκαιρία στην Μπασκόνια να ξεφύγει με 62-55, με βολές από τον Γκεντράιτις, ενώ ο Μάικ Κότσαρ ανέβασε ακόμη περισσότερο την τιμή της διαφοράς (64-55). Το +10 της Μπασκόνια από τρίποντο του Τόμπσον δεν άργησε, αλλά ο Βεζένκοφ είχε πάρει φωτιά και με τέσσερα τρίποντα στην 3η περίοδο και 24 συνολικά έως τότε στον αγώνα κράτησε «ζωντανό» τον Ολυμπιακό, για το -4 (67-63). Μαρίνκοβιτς, Χάουαρντ και Κότσαρ δεν έδειξαν να ανησυχούν για το 74-65, αφού μόνο ο Μουσταφά Φαλ κατάφερε να νικήσει τη βασκική άμυνα, μέχρι το 30ό λεπτό.

Με την... πλάτη στον τοίχο κι ενώ είχε απωλέσει μία διαφορά 16 πόντων από την 1η περίοδο, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά μπήκε με σερί 14-0 στην 4η περίοδο, για να προσπεράσει με 74-79 (!). Ο Κώστας Σλούκας είχε πετύχει τους 10 από αυτούς τους 14 πόντους προερχόμενος από τον πάγκο, με 2 ακόμη του Λαρεντζάκη και 2 του Φαλ. Η Μπασκόνια χρειάστηκε 4,5 λεπτά για ν’ ανοίξει το σκορ στο 4ο δεκάλεπτο, κάτι που έκανε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς από τη γραμμή των βολών (76-79). Ο ίδιος με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (79-81), μετά τις δύο βολές του Ουόκαπ. Ο Βεζένκοφ ήταν πάλι εκεί, σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη στιγμή, έστω και με σουτ δύο πόντων (79-83). Όμως τόσο ο Βεζένκοφ όσο και ο Ουόκαπ, ήταν άστοχοι σε σουτ τριών πόντων χάνοντας την ευκαιρία για ένα +7 του Ολυμπιακού. Ο Γκεντράιτις, εύκολα, μέσα στη ρακέτα έκανε το 81-83, ενώ Βεζένκοφ αστόχησε άλλη μια φορά για τρεις. Ο Σλούκας πήρε το φάουλ και έβαλε τις βολές (81-85), για να νικήσει τον Μουσταφά Φαλ ο Κότσαρ σημειώνοντας γκολ φάουλ (84-85). O Φαλ διόρθωσε με κάρφωμα από ασίστ του Σλούκα (84-87), ενώ ο Λαρεντζάκης με ανάποδο λέι απ απομάκρυνε ακόμη περισσότερο τους Πειραιώτες (84-89). Με «κρύο αίμα» ο Τόμπσον απάντησε με τρίποντο (87-89) και τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Σλούκας έκανε μεγάλη εμφάνιση και πήρε το φάουλ από τον Μαρίνκοβιτς, 1:20΄΄ πριν τη λήξη, για το 87-91. Ο Χάουαρντ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις, με τον Φαλ να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ, να πηγαίνει και στη γραμμή των βολών μετά από φάουλ, αλλά ήταν άστοχος και στις δύο. Πήρε, όμως το ριμπάουντ στα 27΄΄, ενώ ο Χάουαρντ τραυματίστηκε και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια υποβασταζόμενος. Ο Σλούκας ξαναπήρε θέση στη γραμμή των βολών, μετά το φάουλ του Μαρίνκοβιτς και ήταν εύστοχος (87-93), με τον Ντόλτον Χομζ να ευστοχεί σε τρίποντο (90-93) στα 9΄΄. Ο Γκιεντράιτις σταμάτησε τον χρόνο και τον Ουόκαπ με φάουλ και ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του Πειραιά με 2/2 βολές (90-95), στα 8΄΄. Μετά το τάιμ άουτ, o Μαρίνκοβιτς μείωσε σε 92-95. Ο ίδιος έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη στα 5΄΄, με τον Έλληνα διεθνή γκαρντ να ευστοχεί και στις 2 βολές, για το τελικό 92-97, αφού ο Τάντας Σεντεκέρσκις αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος για την Μπασκόνια.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Μπισάνγκ (Γαλλία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ζοάν Πεναρόγια): Χάουαρντ 11 (1), Ραϊέστε 4, Σεντεκέρσκις 15 (1), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3), Κότσαρ 16, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 7 (1), Χόμζ 12 (3), Κούρουτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8, Κέιναν 5 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (1), Φαλ 6, Σλούκας 20 (1), Βεζένκοφ 26 (4), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 12 (1)