19 Φεβρουαρίου 2023

Ο Μέσι «λύτρωσε» την Παρί στο 95΄, στο φανταστικό ματς με τη Λιλ (4-3)-αποτελέσματα, η βαθμολογία, οι σκόρερ

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς με εκπληκτικό φάουλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της χάρισε τη νίκη, μετά από συναρπαστικό ματς στο «Παρκ Ντε Πρενς», με 4-3 επί της Λιλ, για την 24η αγωνιστική της Ligue

1. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Μπαπέ (11') και Νεϊμάρ (17'), πιστεύοντας πως είχε «καθαρίσει» το ματς. Η Λιλ, όμως, πάλεψε και κατάφερε να κάνει (προσωρινά) τη μεγάλη ανατροπή με τα γκολ των Ντιακιτέ (24'), Ντέιβιντ (54' πεν.) και Μπαμπά (69').

Ο Μπαπέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε στο 87ο λεπτό και στο 90΄+5' ο Μέσι χάρισε τη νίκη στην Παρί και ουσιαστικά κράτησε και τον Κριστόφ Γκαλτιέ στον πάγκο της ομάδας.