5 Μαρτίου 2023

Έγραψε Ιστορία ο Μπαπέ ; Παρί Σεν Ζερμέν- Ναντ 4-2 - Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 :

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει να... καλπάζει προς το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημά της στη Ligue 1, κάμπτοντας την αντίσταση της φιλοξενούμενης Ναντ με 4-2 και αυξάνοντας τη διαφορά από τη «διώκτρια» της Μαρσέιγ (έχει έναν αγώνα λιγότερο) στους 11 βαθμούς.

Οι Μέσι και Ατζάμ (αυτογκόλ) φρόντισαν σε ένα πεντάλεπτο να διαμορφώσουν το 2-0 για τους γηπεδούχους (12΄-17΄), πριν οι Μπλας και Γκαναγκό απαντήσουν και ισοφαρίσουν σε 2-2.

Ωστόσο, στην επανάληψη o Περέιρα έδωσε στο 60΄ και πάλι προβάδισμα στους «πρωτευουσιάνους», πριν ο Μπαπέ διαμορφώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 4-2 και γράψει Ιστορία, καθώς συμπλήρωσε τα 201 γκολ με τη φανέλα της ομάδας, «εκθρονίζοντας» από την κορυφή τον πρώτο σκόρερ της Παρί, Έντινσον Καβάνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 έχουν ως εξής: